LPPS SIEKIA APGINTI PAREIGŪNŲ TEISĘ Į SUTRUMPINTĄ DARBO SAVAITĘ
- policijosps
- prieš 1 dieną
- 2 min. skaitymo
Lietuvos policijos profesinė sąjunga (toliau - LPPS) prašo Policijos departamento prie VRM (toliau - PD) – suformuoti praktiką ir pateikti aiškias rekomendacijas bei nurodymus pavaldžioms įstaigoms – užtikrinti darbuotojų teisę į įstatymu garantuotą socialinę apsaugą. Iki šiol skirtingos policijos įstaigos trumpesnės darbo savaitės teisę interpretuoja kiekviena savaip.

LPPS pirmininkė Roma Katinienė raštu kreipėsi į Lietuvos policijos generalinį komisarą Arūną Paulauską dėl šalyje vis pasikartojančio tam tikros dalies darbuotojų teisės į trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko normos – nesilaikymo ar netinkamo įstatymų interpretavimo.
LPPS pirmininkės pasirašytame rašte teigiama, kad Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 112 straipsnio 5 dalyje įtvirtinta imperatyvi teisės norma, kuria valstybės ir savivaldybių įstaigų, išlaikomų iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, valstybės socialinių fondų biudžetų ar kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų; taip pat valstybės ir savivaldybių įmonių, viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė; Lietuvos banko darbuotojams, auginantiems vaiką iki trejų metų, nustatoma sutrumpinta – trisdešimt dviejų valandų per savaitę – darbo laiko norma. Už tą darbo laiko dalį, kurios darbuotojas nedirba dėl šios normos sutrumpinimo, išlieka visas jam priklausantis darbo užmokestis.

Minėta nuostata yra socialinė garantija, taikoma vienam iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų iki tol, kol vaikui sukanka treji metai, nepriklausomai nuo pasirinkto darbo laiko organizavimo būdo – ar tai būtų įprasta darbo savaitė, ar suminė darbo laiko apskaita.
LPPS gavo ne vieną paklausimą iš savo narių pareigūnų, kuriems taikoma DK 112 straipsnio 5 dalyje nustatyta darbo laiko norma. Pareigūnai nurodo, jog jų įstaigų administracijų atstovai įstatymą neretai aiškina savaip. Esą, tuo atveju, kai darbo savaitėje yra šventinė diena ir realiai dirbama tik 24 valandas, darbuotojas neišdirba visos priklausančios darbo laiko normos. Pasitaikė atvejų, kai buvo tvirtinama, jog tomis savaitėmis, kuriose yra šventinių dienų, darbo laiko norma negali būti dar labiau trumpinama.
LPPS vertinimu, tokia darbdavio pozicija neatitinka teisės aktų reikalavimų bei pažeidžia darbuotojams taikomas socialines garantijas. Roma Katinienė pabrėžė: „Visų pirma, minėta darbo laiko norma – 32 valandos per savaitę – yra maksimali darbo trukmė šiai specifinei darbuotojų grupei. Todėl darbdavys neturi teisinio pagrindo reikalauti, kad darbuotojas dirbtų daugiau, net jei dėl šventinės dienos darbo savaitė tampa trumpesnė nei 32 valandos. Kitaip tariant, jeigu darbo savaitėje yra šventinė diena, darbuotojui, auginančiam vaiką iki trejų metų ir dirbančiam pagal 32 valandų darbo savaitės normą, tokioje savaitėje reali darbo trukmė gali būti dar labiau sumažinta, proporcingai trumpinant darbo laiką, bet nepanaikinant teisės į visą darbo užmokestį.“

Šią poziciją patvirtina ir LPPS narių gautos konsultacijos iš Valstybinės darbo inspekcijos specialistų. Pastarieji nurodė, kad darbuotojui, kuriam taikoma DK 112 straipsnio 5 dalyje nustatyta sutrumpinta darbo laiko norma, darbo užmokestis neturi būti mažinamas, o darbo laiko trukmė – didinama, atsižvelgiant į kalendorinį savaitės ilgį ar šventinių dienų skaičių.

„Šios nuostatos galioja nepriklausomai nuo to, ar darbo laiko norma trumpinama kasdien proporcingai, ar darbo laikas trumpinamas kita forma – pavyzdžiui, vieną dieną per savaitę darbuotojas nedirba. Taip pat nėra svarbu, ar darbo laiko apskaita yra vedama taikant pastovų darbo grafiką, ar suminę darbo laiko apskaitą. Todėl siekdami užtikrinti teisėtą DK 112 straipsnio 5 dalies nuostatų taikymą ir vienodą jų aiškinimą praktikoje, prašome Policijos departamento imtis veiksmų ir pateikti aiškias rekomendacijas bei nurodymus pavaldžioms policijos įstaigoms dėl tinkamo ir vienodo šios teisės normos taikymo, užtikrinant darbuotojų teisę į įstatymu garantuotą socialinę apsaugą“, – pabrėžė LPPS pirmininkė Roma Katinienė.
Komentarai