Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) susitikusi su statutinių įstaigų profesinių sąjungų atstovais ir statutinių įstaigų vadovais, ministrė Agnė Bilotaitė aptarė šiuos klausimus: kitų metų biudžeto prioritetus, kolektyvinių sutarčių ir Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimo aspektus. Anot A.Bilotaitės, ministerijos ir jos pačios prioritetu išlieka pareigūnas – jo motyvacijos didinimas, oraus darbo užmokesčio užtikrinimas, darbo sąlygų gerinimas.
„Labai tikiuosi, jog ši kryptis bus išlaikyta ir ateityje. Mūsų pareigūnai tiek taikos, tiek krizių ar net karo atveju vaidina ypatingą vaidmenį, užtikrinant saugumą. Ir jie niekada nebeturėtų likti paraštėse. Dėl to tvirtai sutariame su profesinėmis sąjungomis. Ir tai atsispindės kitų metų biudžete“, – teigė A. Bilotaitė.
Susitikime LPPS pirmininkė R. Katinienė pabrėžė savo vadovaujamos profesinės sąjungos poziciją, jog šiandienos prioritetai yra darbo užmokesčio didinimas, policijos bendruomenėje įtampas keliančių įstatymų projektų bei reformų stabdymas. Taip pat – tokios motyvacinės sistemos sukūrimas, kuri padėtų ne tik pritraukti, bet ir išlaikyti tarnyboje jau dirbančius ir patirtį turinčius pareigūnus.
Policijos generalinio komisaro Renato Požėlos ir LPPS vadovės nuomonės daugeliu aukščiau minėtų klausimų sutapo. R. Požėlos manymu, prioritetu išlieka pareigūnų pritraukimas į tarnybą policijoje bei jų išlaikymas, tai yra, motyvavimas joje likti, darbo užmokesčio kėlimas. R. Požėla susitikime su vidaus reikalų ministre paminėjo, kad Policijos departamentas prie LR VRM yra identifikavęs problemas ir teiks pasiūlymus dėl Vidaus tarnybos statuto tobulinimo. Generalinis komisaras taip pat atkreipė ministrės dėmesį, kad pagal bendrą VRM statutinių įstaigų pareigūnų darbo užmokesčio vidurkį policija atrodo vienaip, tačiau realybė yra kitokia, ir dabartinė situacija dėl darbo užmokesčio netenkina. Todėl yra pateiktas papildomas poreikis virš 90 mln. eurų – darbo užmokesčio augimui, tarnybiniam transportui, karinio standarto užtikrinimui.
Savo tarnybų prioritetus VRM išsakė visi dalyvavę statutinių įstaigų vadovai ir profesinių sąjungų atstovai.
R.Katinienė tvirtino, kad ją labiausiai nustebino kai kurių profesinių sąjungų lyderių prioritetai ir jų pozicija dėl Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų, sportininkų rentų ir kompensacinių išmokų įstatymo projekto (toliau – Valstybinių pensijų projektas arba Projektas). „Lietuvos policijos profesinė sąjunga įsitikinusi, kad šis įstatymo projektas ir netinkama komunikacija jau padarė nepataisomos žalos statutinei tarnybai. Nes būtent dėl šio projekto nemažai pareigūnų priėmė sprendimus palikti tarnybą. Jie projektą, kaip socialinių garantijų nestabilumą, valdžios sprendimų nepatikimumą, nurodė esant priežastimi, dėl kurios palieka tarnybą“, – pabrėžė LPPS pirmininkė .
R.Katinienė mano, kad šiandien bloginti statutinių pareigūnų socialines garantijas yra itin netinkamas laikas, jau nekalbant apie tai, kad aplamai socialinių garantijų bloginimui sunku pritarti bet kuriuo metu. Tačiau, esant geopolitinėms grėsmėms, tokia situacija kenkia valstybės interesams.
„Kai visos statutinės tarnybos vieningai nurodo tokias problemas, kaip pareigūnų trūkumas; pabrėžia, jog sunku ir išlaikyti esamus, ir pritraukti naujų pareigūnų; kai sutaria, jog reikia tobulinti tarnybą ir sukurti motyvacinę sistemą statutinės tarnybos patrauklumo padidinimui, mums visiškai nesuvokiamas siūlymas iki 55 metų ilginti amžių pareigūno pensijai gauti, – stebėjosi R.Katinienė. – Matome didžiules problemas dėl pareigūnų sveikatos būklės, nes po CMEK išvadų 2022 m. atleisti 33 policijos pareigūnai, 2023 m. – 62, o šių metų pirmame ketvirtyje – 19. Jei dabar VRM mato, kad daug jaunų žmonių, norinčių tapti statutiniais pareigūnais, neįveikia sveikatos patikrų barjero ir kiekvienais metais jų sveikata prastėja, tai reikia akcentus dėti ne vien jaunimo pritraukimui, bet ir jau dirbančių pareigūnų išsaugojimui. Tai galima padaryti, keičiant teisės aktus, pertvarkant darbo organizavimą, papildomai mokant už mentorystę ir panašiai.“
Todėl LPPS pirmininkė R.Katinienė paprašė vidaus reikalų ministrės A.Bilotaitės, turinčios nemažą įtaką partijoje, nepritarti pensijų įstatymo projektui.
Kaip praneša VRM, šių metų biudžete pareigūnų atlyginimams skirta beveik pusė milijardo (500 mln.) eurų, o tai yra pusė viso vidaus reikalų sistemos biudžeto. Per pastaruosius 4 metus biudžeto lėšos pareigūnų atlyginimams didėjo 147 mln. eurų arba beveik 42 proc. Ministrė pabrėžė, jog, užtikrinus reikiamą finansavimą, itin svarbu teisingai paskirstyti lėšas įstaigų viduje, o tam reikia tobulinti įstaigų darbo užmokesčio politikas, kad teigiamą pokytį pajustų ir teisingą atlygį gautų visi pareigūnai.
Comments