top of page

POLICIJOS DEPARTAMENTAS ATSAKĖ APIE DARBO VALANDŲ SKAIČIAVIMO TVARKĄ

  • Writer: policijosps
    policijosps
  • 05-22
  • 2 min. skaitymo

Šių metų gegužės 19 dieną, atsakydamas į Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) prašymą, Policijos departamentas (PD) profesinei sąjungai ir policijos įstaigoms išsiuntė raštą, kuriame primena policijos sistemoje taikomą apskaitinio laikotarpio darbo valandų normos skaičiavimo tvarką. Tai aktualu auginantiems vaikus iki 3 metų ir ypač – švenčių dienomis, esant sutrumpintai darbo savaitei.


Priminsime, kad LPPS pirmininkė Roma Katinienė balandžio 30 d. raštu kreipėsi į Lietuvos policijos generalinį komisarą Arūną Paulauską dėl pasikartojančio tam tikros dalies darbuotojų teisės į trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko normos – nesilaikymo ar netinkamo įstatymų interpretavimo.

LPPS prašė Policijos departamento – suformuoti praktiką ir pateikti aiškias rekomendacijas bei nurodymus pavaldžioms įstaigoms – užtikrinti darbuotojų teisę į įstatymu garantuotą socialinę apsaugą. Skirtingos policijos įstaigos trumpesnės darbo savaitės teisę interpretavo kiekviena savaip.

 

Neaiškumų kilo po to, kai LPPS gavo ne vieną paklausimą iš savo narių pareigūnų, kuriems taikoma DK 112 straipsnio 5 dalyje nustatyta darbo laiko norma, susijusi su trumpesne darbo savaite auginantiems vaikus iki 3 metų. Pareigūnai nurodė, jog jų įstaigų administracijų atstovai įstatymą neretai aiškina savaip. Esą, tuo atveju, kai darbo savaitėje yra šventinė diena ir realiai dirbama tik 24 valandas, darbuotojas  neišdirba visos priklausančios darbo laiko normos.  Pasitaikė atvejų, kai buvo tvirtinama, jog tomis savaitėmis, kuriose yra šventinių dienų, darbo laiko norma negali būti dar labiau trumpinama.



Policijos generalinio komisaro pavaduotojo Renaldo Žekonio pasirašytame atsakyme teigiama:  „Policijos departamentas policijos įstaigoms primena policijos sistemoje taikomą apskaitinio laikotarpio darbo valandų normos skaičiavimo tvarką.


2023 m. įsigaliojus Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 5 daliai, Policijos departamentas policijos įstaigoms pateikė rekomendacijas. 

Darbuotojams, kuriems taikoma suminė darbo laiko apskaita ir Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 5 dalyje nustatyta garantija, pirmiausia proporcingai nustatoma 6,4 valandos, t. y. 6 valandų ir 24 minučių, darbo dienos darbo laiko norma. 

Atitinkamai skaičiuojant mėnesio ar kito apskaitinio laikotarpio darbo laiko normą, 6,4 valandos darbo dienos norma dauginama iš to apskaitinio laikotarpio darbo dienų nuo pirmadienio iki penktadienio skaičiaus. 

Tai reiškia, kad nagrinėjamu atveju apskaitinio laikotarpio darbo valandų normos skaičiavimo tvarka yra tokia pati, kaip nustatyta Tvarkos apraše, t. y. kai savaitės darbo laiko norma yra 40 valandų, skaičiuojama darbo dienų skaičių dauginant iš 8 valandų, o kai 32 valandos – iš 6,4 valandos.

  Tačiau pažymėtina, kad pastaruoju atveju, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 6 dalimi, darbo dienos švenčių dienų išvakarėse netrumpinamos.  

Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 5 dalyje nustatytos garantijos taikymo darbo grafikų sudarymo tvarka nesikeičia, darbuotojų, dirbančių pagal suminę darbo laiko apskaitą, darbas organizuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 115 straipsniu.


Pareigūnui, pateikusiam prašymą taikyti Lietuvos Respublikos darbo kodekso 112 straipsnio 5 dalyje nustatytą garantiją, darbo grafikai sudaromi atsižvelgiant į jam nustatytą ir nurodyta tvarka apskaičiuotą sutrumpintą darbo laiko normą, kuri, kaip ir esant 40 valandų per savaitę normai, išdėstoma per apskaitinį 3 mėnesių laikotarpį.

 

Atsižvelgiant į profesinių sąjungų organizacijų siūlymą, svarstoma aptartą apskaitinio laikotarpio darbo valandų normos skaičiavimo taisyklę taip pat įtvirtinti derinamoje policijos šakos kolektyvinėje sutartyje.“

Comments


Kitos naujienos

bottom of page