top of page

Pareigūnai prašo Seimo balsuoti prieš Vidaus tarnybos statuto pataisas

Lietuvos policijos profesinė sąjunga (LPPS), Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga (LRITĮPS) ir Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga (VAITĮPS) vakar raštu kreipėsi į Seimo narius dėl Vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo projekto, prašydamos š.m.gruodžio12 d. balsuoti prieš šį projektą ir grąžinti jį Vidaus reikalų ministerijai tobulinti.
Pasak LPPS pirmininkės Romos Katinienės, jis nesprendžia didžiausių problemų statutinėje tarnyboje, nedaro jos patrauklesne ir yra parengtas skubotai, neįvertinus naudos ir žalos santykio.

„Darbo užmokesčio didėjimas keliais eurais – policininkų nemotyvuoja, o kur dar dalies socialinių garantijų atsisakymas ar  mažinimas. Akcentuoju policininkus, nes nustebino, jog jiems darbo užmokestis kils mažiausiai. Ministerija, parengusi tokį projektą visiškai ignoruoja patirtį turinčius pareigūnus. Jie juk įstaigose ne tik turi didžiausią patirtį ir supratimą apie veiklą, bet atlieka ir itin svarbią – mentorių – funkciją. Jokia mokymosi įstaiga žinių, kurias įgijo pareigūnai, dirbantys sistemoje dešimt – dvidešimt ir daugiau metų, negali suteikti. Nejau vienerius metus dirbantis policininkas kuruos naujoką?” – kalbėjo R.Katinienė.

Slidžiai ir nepatikimai LPPS pirmininkei atrodo ir tai, kad darbo užmokesčio sistema bus nustatyta tik poįstatyminiuose teisės aktuose, o ne pačiame statute.

„Biudžetas jau patvirtintas, o naujos redakcijos statutas, jei bus priimtas, įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d. Ar numatyta pakankamai lėšų naujai darbo užmokesčio sistemai, kuri dar tik kaip kokia svajonė ministerijos projektuose ir gairėse sugulusi, iki galo neaišku kokia ir kada bus patvirtinta. Ir tai tikrai neramina, nes visiškai įmanomas scenarijus, jog patvirtinus gaires paaiškės, kad pinigų joms įgyvendinti pakankamai neskirta. Nenustebsiu, jei taip nutiks“, - sakė LPPS pirmininkė.

VAITĮPS pirmininkas Vitalijus Jagminas mano, kad bet kokia kaina siekdama dar šiais metais prastumti statuto projektą, jo nuomone rodo, kad ir pati VRM jaučia, kad ne viskas parengtame projekte yra gerai, kitaip skirtų pakankamai laiko, diskutuotų, taisytų, atsižvelgdama į pastabas, ir bandytų įrodyti dokumento naudą. Anot profsąjungos pirmininko, skuboti susitikimai su pareigūnais pateikus projektą Seimui, negali būti užskaityti kaip normalus socialinis dialogas su pareigūnais ir kaip siekis atvirai paaiškinti bei pristatyti dokumentą, greičiau panašu į paskutinę studento naktį prieš egzaminą.

„Netikime, jog statutas naudingas pareigūnams. Atrodo, kad politikai, rengdami projektą ir nereglamentuodami pačiame statute aiškios darbo užmokesčio sistemos, tarsi nori, kad policija ir kita statutinė tarnyba būtų kaip sarginis šuo ant trumpo politikų pavadėlio – jei paklus ir nuolankiai tarnaus – gaus skanesnį kąsnelį, šiauš kailiuką – gaus botagėliu. Pasėtos abejonės dėl jo reikalingumo, mažinamos socialinės garantijos, neapčiuopiama  nauda neįtikina. Mūsų nuomone, darbo užmokestis turi būti detaliai reglamentuojamas įstatymu, nepažeidžiant teisėtų lūkesčių bei teisinės valstybės principų bei teisės į teisingą darbo apmokėjimą“, - sakė V.Jagminas.

Pasak LRITĮPS pirmininko Kęstučio Pauliuko, vidaus tarnybos statuto nauja redakcija problemų egzistuojančių sistemoje neišspręs, priešingai – dargi ir taip sudėtingą situaciją tik pablogins.

„Bet kokie pareigūnų sąlygas ar socialines garantijas mažinantys teisės aktai paskatina pareigūnų nubyrėjimą, ir ne bet kokių – turinčių ilgametę patirtį, geriausiai parengtų, į kuriuos daugiausia valstybės investuota. O pareigūnų ir taip labai trūksta tiek vidaus reikalų, tiek kalėjimų sistemoje“, - sakė K.Pauliukas.

LPPS pirmininkės Romos Katinienės nuomone, abejonių išsklaidyti nepadėjo ir Vidaus reikalų ministerijos parengta preliminari darbo užmokesčio skaičiuoklė.

„Pareigūnų ji nenuramino, pasitvirtino nuogąstavimai, jog darbo užmokesčio didėjimas tėra tik deklaratyvus tikslas, nes darbo užmokesčio padidėjimas pagal skaičiuoklę pernelyg menkas. Galima tik įsivaizduoti, koks chaosas laukia kitąmet statutinių įstaigų ir pareigūnų, jeigu visgi politikai neišgirs profesinių sąjungų ir priims šį projektą“, - teigia LPPS pirmininkė Roma Katinienė.

Primename, kad kaip grėsmę profesinės sąjungos įvardino socialinių garantijų pareigūnams mažinimą, galintį įtakoti didelės dalies pareigūnų pasitraukimą iš tarnybos, pvz. priėmus naujos redakcijos statutą mažėtų priedas už stažą nuo 30 iki 20 proc., nebeliktų priedo už laipsnį ir kt., pareigūnų darbo užmokestis būtų reglamentuotas ne įstatymu, bet dar neegzistuojančiais poįstatyminiais teisės aktais, abejonių kelia ir galimai ydingai formuluojamas pareigūnų vertinimas, paliekantis daug vietos interpretacijoms ir subjektyvumui, o ypač pačio Statuto nauda statutinėms įstaigoms.

Neišgirdus Profesinių sąjungų dėl Vidaus tarnybos statuto, pareigūnai pasilieka teisę rengti protesto akcijas.

Comments


Kitos naujienos

bottom of page