top of page

LPPS apgynė ir Migracijos departamento specialistę

Tai nutiko po to, kai minėtos institucijos profesinė sąjunga nesiėmė moters atvejo. Lietuvos policijos profesinė sąjunga (LPPS) teisme apgynė neteisėtai iš pareigų atleistą Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (MD) darbuotoją, tačiau tolimesni departamento veiksmai šokiravo ir visko mačiusius LPPS atstovus. Į pareigas neskundžiamu teismo sprendimu grąžinta moteris beveik iš karto buvo vėl iš jų atleista. Tiek MD darbuotoja, tiek LPPS neketina pasiduoti, tad teisinė kova dar nėra baigta.
Trumpoje MD specialistės karjeroje netrūko jos vadovų veiksmų, kurie specialistei primena darbuotojo nevertinimą, negerbimą, net mobingą. Tuo tarpu moters darbdaviai tvirtina, kad specialistė dirbo blogai, todėl ir buvo atleista iš pareigų. Moteris MD įsidarbino 2023 metų sausį. Jos teigimu, niekas neskubėjo jos mokyti, kaip dirbti (darbas vyko nuotoliu), prisijungimus prie sistemų ji gavusi tik tų pačių metų kovą. Ir, kaip pati tvirtina, tą patį mėnesį sulaukė pirmo savo tiesioginės vadovės įspėjimo, kad vyks neeilinis tarnybinės veiklos patikrinimas, kurio rezultatas būsiąs – neigiamas įvertinimas. MD specialistė kreipėsi į šio departamento profesinę sąjungą, tačiau tvirtina pagalbos nesulaukusi, tad netrukus pažadas dėl neigiamo tarnybinės veiklos vertinimo išsipildė, ji buvo atleista iš darbo. Iš pradžių kreipėsi į Regionų administracinį teismą, šis jos skundo netenkino.

Veiklumu ir savo narių nepailstamu gynimu garsėjanti LPPS moters neatstūmė: priėmė į savo narių gretas ir nepatingėjo nei įsigilinti į problemą, nei ruošti dokumentus teismui, kur galiausiai laimėjo.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas balandžio 30 dieną apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinę bylą ir priėmė MD specialistei palankų sprendimą. Šios narės interesams teisme atstovavęs LPPS teisininkas Karolis Likas tvirtino, kad su moterimi pasielgta ir neteisingai, ir neteisėtai, ji iš darbo atleista pažeidžiant įstatymą. Į darbą priimta 2023 metų sausį, specialistė iš jo buvo atleista tų pačių metų rugsėjį. Spręsti, kad naujai priimtas žmogus yra netinkamas pareigoms, nors po priėmimo į jas praėjo mėnesiai, pasak LPPS teisininko, skubota.

LPPS pirmininkė Roma Katinienė pabrėžė, jog tokie atvejai kaip šis atskleidžia Vidaus reikalų sistemos požiūrį į žmogų. Atleisti iškart po vertinimo, užuot pasiūlius papildomus mokymus, konsultacijas ir pagalbą, jei naujas darbuotojas padarė klaidų dėl jam naujos srities nežinojimo, pasak LPPS pirmininkės, nėra teisinga ir racionalu. „Vidaus reikalų sistemoje trūksta specialistų, pareigūnų, ir taip lengvai atsisakant jų paslaugų, sistema nieko nelaimi. Kadrų kaita, jų trūkumas, jaunų pareigūnų nusiskundimai, kad senbuviai nenori paaiškinti, kaip dirbti, nusiskundimai, kad trūksta mentorių – tai yra problemos, apie kurias girdime beveik kasdien. Savo istorijas sistema nusivylę asmenys papasakoja kitiems, todėl norinčių dirbti Vidaus reikalų sistemoje nepakanka. Kita vertus, kai esami darbuotojai mato, kas nutinka su klaidų padariusiais jų kolegomis, gali kilti streso lygis, nepasitikėjimas savimi, savo valdžia, ir todėl bent profesinės sąjungos turi tapti užuovėja ir atrama. Man sunku spręsti, kodėl moters negynė Migracijos departamente veikianti profesinė sąjunga, ir nenorėčiau tikėti (bet ir kas gali paneigti?), jog tai nutiko dėl susitarimo už žmogaus nugaros su jo darbdaviais“, – svarstė R.Katinienė.

LPPS teisininkas K.Likas pabrėžė, kad specialistė atleista neteisėtai, nes įsakymą dėl jos atleidimo iš pareigų pasirašė Migracijos departamento prie VRM direktoriaus pavaduotoja, nors pagal teisinį reguliavimą tą turi padaryti įstaigos vadovas arba kitas asmuo, laikinai einantis jo pareigas. Specialistė taip pat siekė prisiteisti iš buvusių darbdavių vidutinį darbo užmokestį nuo 2023 m. rugsėjo 25 d. iki teismo sprendimo įvykdymo.

Apeliacinės instancijos teismas nusprendė pareiškėjos skundą tenkinti iš dalies ir panaikinti MD direktoriaus pavaduotojos Lucijos Voišnis 2023 m. rugsėjo 22 d. įsakymą dėl atleidimo iš pareigų. Taip pat – grąžinti pareiškėją į buvusias pareigas, o jos reikalavimą dėl vidutinio darbo užmokesčio priteisimo iš MD perduoti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Šiemet balandžio 30 d. teismo sprendimu į darbą MD grąžinta specialistė gegužės 2 dieną vėl atleista iš pareigų. Tik šį kartą – direktorės įsakymu. Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį, tad LPPS pasiryžusi ir toliau atstovauti savo narės interesams.

ความคิดเห็น


Kitos naujienos

bottom of page