top of page

Ir Imunitetas, ir Etikos komisija vieningi – pareigūnas įstatymų nepažeidė

„Ginti, saugoti, padėti” reikia ne tik visuomenę, bet šiuo principu vadovautis ir policijos viduje,  pareigūnų  atžvilgiu. Kodėl pradėjus tyrimą dėl pareigūno veiksmų, peržiūrėjus body kameros įrašą, atlikus kitus veiksmus ir nenustačius pažeidimų, pareigūnas vis viena dar atiduodamas svarstyti ir vertinti Pareigūnų etikos komisijai?


Lietuvos policija nuotrauka


Lietuvos policijos profesinės sąjungos tarybos narė Agnė Greblikaitė sakė, kad tai sukelia papildomą stresą ir nemotyvuoja pareigūnų, o jauniems – gali užmušti entuziazmą ir motyvaciją tęsti tarnybą.  „Jeigu nekaltas, tai procesas baigtas. Perdėtas noras įtikti visuomenei veikia tik reitingus, o pareigūnas paliekamas mėsmalei – ir nereikėtų stebėtis, kad ši profesija nevilioja jaunimo. Profesinės sąjungos nuomone, nesant jokių pareigūno kaltės įrodymų, Imuniteto tarnyba per dažnai pareigūnus siunčia Etikos komisijai vertinti, nors patys mato ir supranta, kad pareigūno veiksmuose etikos pažeidimo nebuvo. Liūdna, kad taip elgdamiesi mes patys tuos pareigūnus ir demotyvuojam”, - sakė A,Greblikaitė.

Būtent tokį dvigubą patikrinimą teko ištverti jaunam policijos pareigūnui, po vieno piliečio, nevykdžiusio teisėtų pareigūno reikalavimų, skundo.

Policijoje gavus skundą, kad pareigūnas galimai panaudojo perteklinius veiksmus piliečio atžvilgiu ir jam sukėlė skausmą, buvo pradėtas tyrimas, kuris patvirtino, kad pareigūnas elgėsi teisėtai, nepažeidė nei instrukcijų, nei etikos.

Šių metų gegužę, Motinos dieną, pareigūnai vykdė prevencinę priemonę, buvo tikrinamas vairuotojų blaivumas. Vienai vairuotojai nustačius lengvą girtumą, į pagalbą atvyko brolis, kurio misija buvo parvežti ją namo, tačiau situacija pakrypo netikėta linkme, susinervinęs vyrukas, ėmė artėti prie pažeidimą forminančio pareigūno, laidyti replikas, dėl to buvo įspėtas nesiartinti prie automobilio ir netrukdyti policijos darbo. Tai vyriškio nesustabdė, jis ėmė piktintis, kad tokią dieną reidą policija surengė ir kt. ir nepaisė įspėjimų, kad taip elgdamasis gali būti sulaikytas kaip nevykdantis teisėtų policijos pareigūno reikalavimo, dėl ko galiausiai ir buvo surakintas antrankiais bei nugabentas į komisariatą.

Sulaikytas vyriškis nei sulaikymo metu, nei vežamas į komisariatą nesiskundė, kad jam skauda ranką ar rankas, tik prašė daugiau erdvės automobilio galinėje sėdynėje, o paleistas iš policijos – maždaug už valandos nuvyko pas medikus dėl rankos skausmo, kur jam buvo nustatytas lūžis. Dėl traumos vyriškis kaltino pareigūną.

Ištyręs situaciją, įvertinęs turimą vaizdo ir garso medžiagą, Policijos departamento Imuniteto valdybos Kauno apygardos skyrius priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, o dėl Kelių policijos vyriausiojo patrulio galimo etikos normų pažeidimo pasiūlė šį atvejį nagrinėti Etikos komisijoje. Tačiau ir Etikos komisija pareigūno etikos normų pažeidimo nenustatė. Pareigūnas elgėsi teisėtai ir pagal įstatymą.

Pasak LPPS tarybos narės A.Greblikaitės, dalyvavusios Etikos komisijos posėdyje, peržiūrėjus body kameros užfiksuotą  vaizdo ir garso įrašą, pareigūnas elgėsi pagal visas etikos normas, mandagiai bendravo ir, anot pašnekovės, išlaikė labai rimtą egzaminą, ne tik nepasidavė konfliktui, išlaikė solidumą, bet ir veikė laikydamasis instrukcijų bei įstatymų. „Tuo tarpu sesers automobilio parsivaryti atvykęs vyriškis iškart elgėsi provokatyviai, reiškė pretenzijas ir elgėsi netinkamai tokioje situacijoje.  Apskritai, pastebime, kad žmonės linkę provokuoti policijos pareigūnus, sunku suvokti, kodėl taip vyksta, nes matant policijos pasitikėjimo visuomenėje reitingus, atrodo, kad turėtų vykti sklandus ir pagarbus tarpusavio bendravimas“.

 

Comments


Kitos naujienos

bottom of page